Zamość (woj. lubelskie): gry miejskie i popołudnia z rodzicami w ramach „Postaw na rodzinę!”

11 stycznia 2017

Na zaproszenie Urzędu Miasta Zamość tamtejsze gimnazja, szkoły podstawowe i Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy włączyły się w działania pod hasłem „Postaw na rodzinę!”. – Niezwykle ważne jest to, że projekty przygotowane przez szkoły przede wszystkim odwoływały się do strategii budowania więzi – relacjonuje Katarzyna Bednarczuk z UM w Zamościu.

W sumie w różnorodne działania na rzecz wzmacniania więzi w rodzinach włączyły się niemal 2 tysiące mieszkańców! Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zrealizował projekt „Najlepsze miejsce na świecie? Rodzina!”. Dla dzieci przygotowano m.in. zabawę andrzejkową z udziałem rodziców, warsztaty robienia ozdób świątecznych, zajęcia kulinarne „Domowy, ciepły zapach świąt – wspomnienia”. – W przygotowanym spotkaniu wigilijnym uczestniczyła społeczność szkolna, rodzice, przedstawiciele władz, sympatycy i przyjaciele placówki oraz samotne osoby niepełnosprawne. Rodzice bardzo aktywnie uczestniczyli w każdym działaniu – tłumaczy Katarzyna Bednarczuk.

Zespół Szkół nr 4 – Gimnazjum nr 4 zorganizował warsztaty terapeutyczno-artystyczne pod hasłem „Postaw na rodzinę!”. Odbyło się w sumie 6 warsztatów tematycznych z udziałem gimnazjalistów i ich rodzeństwa.

Z kolei Zespół Szkół nr 6 – Szkoła Podstawowa Nr 9 i Gimnazjum Nr 6 zorganizował II Szkolny Piknik Rodzinny „Najlepsza drużyna to rodzina”. Podczas pikniku odbył się m.in. rodzinny maraton sportowy oraz wiele konkursów dla dzieci i rodziców. Festyn rodzinny zorganizowała także Szkoła Podstawowa nr 2. W programie było m.in. wspólne grillowanie i zajęcia sportowe dla rodzin.

Dobrze się rozumiemy, pokolenia blisko siebie – „Książki naszego dzieciństwa”, „Twórcze popołudnia z rodzicami”, gry miejskie i „Pokolenia blisko siebie – bawimy się razem w dawne gry i zabawy” – to pomysły na integrację pokoleń Szkoły Podstawowej nr 3. Gimnazjum nr 3 zorganizowało m.in. wspólne malowanie rodziców, uczniów i nauczycieli oraz konkurs dla uczniów i rodziców ,,Jan Paweł II- Papież Rodziny’’.