Obrowo (woj. kujawsko-pomorskie): aktywna gmina w „Postaw na rodzinę!”

5 grudnia 2013

– Spotkania rodzinne i imprezy okolicznościowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Taka forma kontaktu jest bardzo atrakcyjna dla wszystkich! – podkreśla Beata Rumińska-Ćwik, pedagog szkolny z Osieka. – Aby wyjść naprzeciw potrzebom naszych dzieci i ich rodzin zorganizowaliśmy w naszej szkole festyn rodzinny pod hasłem „Postaw na rodzinę!”. To tylko jedno z wielu przedsięwzięć zrealizowanych przez gminę Obrowo w 2013 roku.

W czerwcu w Szkole Podstawowej w Zębowie odbyło się Święto Rodzinne. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno-aktorskie, a następnie wspólnie z rodzicami wzięły udział w zabawnych zawodach sportowych. Najmłodsi mogli skorzystać z atrakcji ufundowanych przez Wiejskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Edukacja Dla Demokracji” w Zębowie.

Własne imprezy w ramach kampanii zorganizował Zespół Szkół w Brzozówce. Z okazji Dni Otwartych Zespołu Szkół w Brzozówce wszystkie grupy przedszkolne pod okiem swoich pań przygotowały dla rodziców szereg atrakcji: piosenki w języku angielskim i niemieckim, tańce i wiersze i piosenki. Zarówno rodzice jak i dzieci miały możliwość zapoznania się ze swoimi wychowawczyniami na przyszły rok przedszkolny.

Śpiew, taniec, muzyka i pięknie wyuczone i wyrecytowane wiersze uświetniły szkolny Dzień Mamy i Taty. Rodzice mieli przyjemność wziąć udział w konkursach, a dzieci doskonale się przy tym bawiły. Mamusie rozpoznawały się na portretach. Niespodzianki przygotowane przez dzieci dla rodziców były dla nich miłym zaskoczeniem. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek, przygotowany zresztą z pomocą mam, które upiekły przepyszne ciasta.

W czerwcu przedszkolaki i rodzice z Brzozówki wzięli udział w rodzinnej wycieczce do Bydgoszczy. Szalona zabawa, zjeżdżalnie, automatyczne samochody, armatki, kręgle i zajęcia z Profesorem Ciekawskim to tylko niektóre z atrakcji, które spotkały przedszkolaków i chętnych rodziców w Sali Zabaw Family Park w Bydgoszczy.

W minionym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzozówce w ramach kampanii „Postaw na rodzinę!” zrealizowała projekt edukacyjny „Rodzinka.pl”. – Dziesięć odważnych rodzin w ramach projektu zrealizowało różne eksperymenty i wykonało nagrania filmowe inscenizacji wierszy. Uczniowie  i rodzice mieli okazję wcielić się w rolę badacza i naukowca, a także aktora, prezentera lub komentatora. Dzięki projektowi dzieci nauczyły się współpracy w grupie i współodpowiedzialności za zadanie. Dowiedziały się, że eksperymentowanie pomaga zrozumieć trudne zjawiska fizyczne i chemiczne – wyjaśnia Teresa Noworacka, opiekun projektu.

– Oczekiwałam, że projekt przyniesie obopólne korzyści: dzieciom dostarczy trochę rodzicielskiej mądrości, a rodzice zaczerpną od dzieci trochę dziecięcego entuzjazmu i radości – mówi pani Teresa. – Cieszę się, że w tym zabieganym świecie udało mi się zaangażować sporą grupę rodzin do wzięcia głębszego oddechu, czerpania radości ze spędzonego wspólnie czasu na nauce poprzez zabawę.