Janikowo (woj. kujawsko-pomorskie): nasza profilaktyka pod hasłem „Postaw na rodzinę!” sprawdza się od 3 lat!

5 grudnia 2013

– GKRPA oraz Profilaktyka Uzależnień w Janikowie zorganizowały wiele imprez dla mieszkańców miasta i gminy, podczas których rozpowszechnialiśmy materiały „Postaw na rodzinę!” – informuje Roman Kiełb, przewodniczący GKRPA. – Materiały podzieliliśmy także między szkoły, które wykorzystały je podczas zajęć i własnych imprez. Wszystkie akcje i działania profilaktyczne prowadzimy w koszulkach i z banerem z logo „Postaw na rodzinę!”.

Wspólnie z MGOPS, Świetlicą Środowiskową „Urwisy”, MGOK, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a także Klubem KSM „ZEFIR” i Klubem Żeglarskim „KORMORAN” od dwóch lat organizowany jest festyn z okazji Dnia Dziecka. – Podczas imprezy stawiamy na pogłębianie więzi rodzinnych, dzieci przychodzą razem z rodzicami i dziadkami – podkreśla Roman Kiełb.

Uczestnikom festynu zapewniono wiele atrakcji: drużynowy turniej warcabowy „Żywe warcaby”, program artystyczny przygotowany przez uczniów z terenu gminy, konkursy i turnieje sportowo-rekreacyjne z nagrodami, występy klauna, pokazy karate, konkursy plastyczne (malowanie kredą na chodniku), pokazy motocykli, plac zabaw, pokazy policji, rejsy statkiem wycieczkowym, rejsy pod żaglami, rekreacja konna, punkt konsultacyjny terapeuty i wiele innych.

Od dwóch lat sprawdzonym pomysłem jest także impreza plenerowa – warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych organizowane wspólnie z OSiR, Środowiskowym Domem Samopomocy, MGOK i Towarzystwem Przyjaciół Janikowa.  – Zapewniliśmy doskonałą zabawę i wspólnie poznaliśmy metodę wykonywania  monumentalnych prac rzeźbiarskich w drewnie topolowym. Kilka 2-3 metrowych prac zdobi teren miasta. Dzieci i młodzież wraz z rodzicami wykonywały własne prace w mydle i drewnie pod nadzorem rzeźbiarzy – relacjonuje Roman Kiełb.

Kolejne pomysły GKRPA w Janikowie na gminną profilaktykę to coroczny rajd rowerowy oraz turniej piłki nożnej promujące zdrowy tryb życia. W ramach kampanii „Postaw na rodzinę!” organizowane są także happeningi antynarkotykowe pt. „Obudź się”. – Ogłosiliśmy konkurs na logo, które trafiło potem na koszulki. Uczniowie prowadzą w nich akcję i rozdają ulotki – wyjaśnia przewodniczący GKRPA w Janikowie