Prawda o alkoholu – kampania dla GKRPA, zdrowie dla mieszkańców

3 grudnia 2013

prawda-o-alkoholu-glownaProfesjonalna kampania zapewni mieszkańcom rzetelne informacje. Trzeba przekazać je prostym językiem, w jasny i zrozumiały sposób. Broszury, ulotki i plakaty powinny wyjaśniać zagrożenia związane z alkoholem. Należy wytłumaczyć czym jest uzależnienie, picie ryzykowne i szkodliwe. Ważne, by materiały zawierały konkretne ostrzeżenia i wskazówki – co powinno wzbudzać niepokój, gdzie szukać informacji i pomocy. Właśnie takie materiały proponujemy. Warto zamówić  pakiet ulotek, broszur i plakatów pod wspólnym hasłem „Prawda o alkoholu”.

W skład pakietu wchodzą następujące materiały:

Broszura „Dziesięć prostych pytań”

Format: 14,5 x 14,5 cm
Objętość: 8 stron

 alt 100 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 50 sztuk

Test Audit to prosty i popularny sposób na diagnozowanie określonego typu problemów alkoholowych. Przy pomocy dziesięciu prostych pytań można ustalić prawdopodobieństwo występowania problemów z alkoholem – picia ryzykownego lub szkodliwego. Test powinien być pierwszym krokiem w stronę rozwiązania problemu. W przypadku niepokojących wyników koniecznie należy odwiedzić specjalistę, aby dowiedzieć się jak dalej postępować.

Broszura „Alkohol powoduje straty”

Format: 14,5 x 14,5 cm
Objętość: 8 stron

 alt 100 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 50 sztuk

alt

Nadużywanie alkoholu zalicza się do czynników o najbardziej szkodliwym wpływie na zdrowie i życie ludzi. Według raportu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) z 2011 r. przyczynia się ono do ponad 60 różnych rodzajów schorzeń i urazów; powoduje od 20 do 50% przypadków marskości wątroby, padaczki, zatruć, wypadków drogowych, aktów przemocy i różnych rodzajów raka. Broszura „Alkohol powoduje straty” wskazuje konkretne ryzyka, na które narażone są osoby nadużywające alkoholu.

Broszura „Mity o alkoholu”

Format: 14,5 x 14,5 cm
Objętość: 16 stron

 alt 100 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 50 sztuk

alt

„Alkohol rozgrzewa”, „alkohol dodaje sił”, „alkohol jest lekarstwem na bezsenność”. Wszyscy znamy obiegowe twierdzenia o alkoholu. Niektórzy wykorzystują je do uzasadniania nadmiernego picia. W broszurze „Mity o alkoholu” przedstawiamy rzetelną, prawdziwą wiedzę i konfrontujemy ją z popularnymi, lecz nieprawdziwymi przekonaniami. To wydawnictwo adresowane do wszystkich, którzy powinni przekonać się z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się nadużywanie alkoholu.

Ulotka „Alkohol – kobiety ryzykują więcej!”

Format: 15 x 21 cm
Objętość: 4 strony

 alt 500 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 250 sztuk

alt

Naukowcy alarmują: kobieta o tej samej masie ciała co mężczyzna po wypiciu standardowego drinka otrzymuje o 40% więcej alkoholu. Dr Anna Basińska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii mówiła w jednym z wywiadów: „Zdarza się nierzadko, że żony alkoholików pijące z nimi drobne ilości alkoholu ?do towarzystwa? zaczynają ciężko chorować. Z niedowierzaniem stają w obliczu zaawansowanych powikłań, w których znacznie wyprzedziły swojego intensywnie pijącego partnera”. Ulotka „Alkohol – kobiety ryzykują więcej!” dostarcza rzetelnej wiedzy i pokazuje ryzyko, na które narażone są kobiety.

Ulotka „Alkohol – nie dla kobiet w ciąży!”

Format: 15 x 21 cm
Objętość: 4 strony

 alt 500 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 250 sztuk

alt

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18–40 lat) piła alkohol w czasie ciąży. Ogólnopolska kampania „Ciąża bez alkoholu” była pierwszym poważnym krokiem w stronę powszechnej edukacji na temat negatywnych skutków takiego postępowania. W ulotce Krakowskiej Akademii Profilaktyki wyjaśniamy czym jest FAS (Fetal Alkohol Syndrome) – zespół chorobowy będący skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Promujemy całkowitą abstynencję w czasie ciąży jako najlepszy sposób na uchronienie dziecka przed negatywnymi konsekwencjami.

Ulotka „Czy mam problem z alkoholem?”

Format: 10 x 21 cm
Objętość: 6 stron

alt

500 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 250 sztuk

alt  alt

Zanim dojdzie do uzależnienia – można ograniczyć picie i zapobiec dalszym problemom. W ulotce przekazujemy wiedzę o sygnałach ostrzegawczych, które mogą wskazywać na picie ryzykowne lub szkodliwe. Ulotka „Czy mam problem z alkoholem?” powinna trafić do wszystkich, którzy mogą zadać sobie to pytanie i zmienić wzór picia, aby zapobiec uzależnieniu.

Ulotka „Jazda po pijanemu to droga do katastrofy!”

Format: 10 x 21 cm
Objętość: 6 stron

alt

500 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 250 sztuk
alt  alt

Alkohol zakłóca funkcjonowanie ośrodków nerwowych, które odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu pojazdu, gdyż decydują o koordynacji wzrokowo- ruchowej. W ulotce „Jazda po pijanemu to droga do katastrofy!” wyjaśniamy: siadanie za kierownicą po spożyciu alkoholu jest nieodpowiedzialne i wiąże się z wielkim ryzykiem.

Ulotka „Alkohol zabiera młodość!”

Format: 10 x 21 cm
Objętość: 2 strony

 alt 250 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 125 sztuk

alt

Kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku i przez to do wątroby dociera większa dawka alkoholu niż w przypadku mężczyzn. Alkohol wpływa bardziej negatywnie i w szybszym tempie uszkadza organizm kobiety, bo ustrój kobiety wykazuje mniejszą zdolność do obrony przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu. W ulotce „Alkohol zabiera młodość!” mówimy: „Jeśli chcesz być zdrowa i przedłużyć młodość, bądź ostrożna z alkoholem i nie przekraczaj limitów picia o niskim ryzyku szkód!”.

Ulotka „Niepokoi mnie Twoje picie. Porozmawiajmy o tym!”

Format: 10 x 21 cm
Objętość: 4 strony

 alt 500 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 250 sztuk

alt

Picie alkoholu wiąże się z ryzykiem szkód zdrowotnych i społecznych. Większość z nas nie odczuwa negatywnych skutków spożywania alkoholu, ale może masz w swoim otoczeniu kogoś, kogo podejrzewasz o problemy alkoholowe? Może jest to osoba z rodziny, przyjaciel czy bliski znajomy? Prawdopodobnie zastanawiasz się, co mógłbyś dla niego zrobić, czy jest sposób, aby mu pomóc. Ulotka „Niepokoi mnie Twoje picie. Porozmawiajmy o tym!” przynosi odpowiedzi na te pytania.

Ulotka „Zatrzymaj się!”

Format: 10 x 21 cm
Objętość: 2 strony

 alt 250 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 125 sztuk

alt

Ogólna zasada dotycząca picia alkoholu brzmi: im mniej i rzadziej, tym lepiej! Nie tylko osoby uzależnione doznają szkód wywołanych piciem. Problemy związane z używaniem alkoholu pojawiają się, zanim rozwinie się uzależnienie. Tę fazę problemów nazywamy piciem ryzykownym i szkodliwym. Najbezpieczniejszym sposobem spożywania alkoholu jest tzw. picie o niskim ryzyku szkód. Ulotka „Zatrzymaj się!” dostarcza informacji na ten temat oraz zawiera porady dla osób, które piją za dużo.

Ulotka „Czy to już uzależnienie?”

Format: 10 x 21 cm
Objętość: 4 strony

 alt 500 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 250 sztuk

alt

Uzależnienie jest chorobą, którą można i należy leczyć. Ulotka „Czy to już uzależnienie?” wskazuje w jaki sposób szukać profesjonalnej pomocy w jednostkach lecznictwa odwykowego. Terapia uzależnienia jest w Polsce bezpłatna, także dla osób nieobjętych ubezpieczeniem społecznym. Podjęcie terapii w trybie stacjonarnym, dziennym lub ambulatoryjnym może być drogą do trwałej abstynencji. Uzyskaną trzeźwość warto podtrzymywać we wspólnotach osób, które łączy podobne doświadczenie.

Plakat „Czy potrafisz odmówić?”

Format: 48 x 69 cm

 alt 30 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 5 sztuk

 

alt

Plakat „Zastanów się czy warto…”

Format: 48 x 69 cm

 alt 100 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 50 sztuk

alt

Certyfikat dla realizatorów

 alt 20 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 10 sztuk

alt

Przewodnik „Prawda o alkoholu

 alt 5 sztuk w podstawowym pakiecie
a w połowie pakietu – 3 sztuki

alt

Materiały profilaktyczne warto zamówić u specjalistów!

altaltalt

Przystępując do kampanii „Prawda o alkoholu” samorząd realizuje zadanie zapisane w art. 41 ust. 1, pkt 3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Koszt podstawowego pakietu kampanii to 2000 PLN + VAT. Istnieje możliwość zakupu połowy pakietu lub jego wielokrotności.

Gminy, które chcą zapłacić za kampanię środkami z budżetu 2013, mogą to zrobić, zaznaczając opcję Faktura w 2013 roku! Po zaznaczeniu tej opcji materiały zostaną wysłane natychmiast. Zgłoszenie z zaznaczoną opcją Faktura w 2013 roku! należy odesłać najpóźniej do 30 grudnia 2013.

W 2014 roku proponujemy opcję Zaczynamy wcześniej! – w przypadku jej wybrania materiały trafią do gminy wraz z fakturą w ciągu 3 dni od nadesłania zgłoszenia. Tę opcję realizujemy od 2 stycznia do 28 lutego 2014. Do gmin, które nie zaznaczą opcji Zaczynamy wcześniej!, materiały kampanii i fakturę wysyłamy 3 marca 2014.

Formularz zgłoszenia do kampanii należy wysłać faksem na numer 12 635 19 19 lub pocztą na adres: Krakowska Akademia Profilaktyki, ul. Jaskółcza 4/1, 30-105 Kraków. Zapraszamy do udziału!