NIEZALEŻNI.INFO

3 grudnia 2013

hazardNIEZALEŻNI.INFO to projekt Krakowskiej Akademii Profilaktyki, współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Przygotowaliśmy i wydaliśmy cykl ośmiu ulotek informacyjno-edukacyjnych poświęconych uzależnieniom i zaburzeniom o charakterze behawioralnym.

Treść materiałów została opracowana przez ekspertów Krakowskiej Akademii Profilaktyki na podstawie źródeł naukowych. Nasze wydawnictwa skierowaliśmy do 200 miejsc w Małopolsce: placówek terapii i leczenia uzależnień, publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, duszpasterstw akademickich oraz stowarzyszeń trzeźwościowych.

Ulotki są adresowane do wszystkich mieszkańców Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk akademickich. Jak wykazują badania, to właśnie młodzi ludzie są w gronie osób najbardziej narażonych na konsekwencje takich zaburzeń i uzależnień jak patologiczny hazard, anoreksja czy bulimia, uzależnienie od komputera i internetu, zakupoholizm, seksoholizm, uzależnienie od telefonu lub mediów. Często zdarza się, że powyższe problemy towarzyszą uzależnieniom od substancji psychoaktywnych.
Dowiedz się więcej o każdym z omawianych uzależnień bądź zaburzeń o charakterze behawioralnym.
anoreksja
ANOREKSJA
Zaburzenie to, zwane także jadłowstrętem psychicznym, polega na celowym głodzeniu się oraz utracie masy ciała. Cierpiąca na nie osoba ogranicza ilości przyjmowanego jedzenia, co w efekcie prowadzi do jej wychudzenia. Anoreksja powoduje wyniszczenie organizmu, pozostawiające często nieodwracalne zmiany.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

bulimia
BULIMIA
Nazywana także żarłocznością psychiczną jest zespołem chorobowym, który charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami obżarstwa (żarłoczności, objadania się) i następującym po nich dążeniem do szybkiej utraty wagi ciała. Szacuje się, że cierpi na nią 1–2% osób. Najczęściej na bulimię chorują dziewczęta i młode kobiety (w wieku 18–25 lat).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

hazard
UZALEŻNIENIE OD HAZARDU
Patologiczne uzależnienie od gry polega na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który zajmuje bardzo istotne miejsce w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych i zawodowych. Jego siłą jest potrzeba przeżywania silnego napięcia, jakie pojawia się podczas gry. Wygrana popycha do dalszej gry. Przegrana powoduje spadek szacunku do siebie i żądzę odzyskania straty.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

komputer
UZALEŻNIENIE OD KOMPUTERA I INTERNETU
W związku z rozwojem technologii teleinformatycznych i powszechnym dostępem do internetu rozwija się uzależnienie od komputera i internetu, zwane także siecioholizmem lub ZUI – zespołem uzależnienia od internetu. Polega na wielogodzinnym spędzaniu czasu w cyberprzestrzeni. Szacuje się, że co piąty użytkownik komputera może wpaść w takie uzależnienie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

media
UZALEŻNIENIE OD MEDIÓW
Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu przed telewizorem albo jesteś uzależniony od przekazywanych treści (np. wiadomości w radiu, internecie, gazetach lub od seriali telewizyjnych), to być może występuje u Ciebie uzależnienie od mass mediów (zwane także mediaholizmem).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

seks
UZALEŻNIENIE OD SEKSU
Wzmożony popęd seksualny, powodujący nadmierne zainteresowanie erotyką, przejawia się w potrzebie aktywności seksualnej o znacznej częstotliwości i różnorodności. Takie zachowania nazywa się erotomanią, hiperseksualizmem, seksoholizmem lub po prostu uzależnieniem od seksu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

telefon
UZALEŻNIENIE OD TELEFONU
Czy wracasz do domu, jeśli zdarza Ci się zapomnieć telefonu? Odczuwasz niepokój, jeśli jesteś poza zasięgiem sieci? Złościsz się, gdy wyczerpuje się bateria w aparacie? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, być może używanie telefonu komórkowego staje się dla Ciebie problemem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

zakupy
UZALEŻNIENIE OD ZAKUPÓW

Jest to specyficzna odmiana uzależnienia od czynności, polegająca na natrętnej, wywołującej dyskomfort psychiczny potrzebie kupowania czegoś i uczuciu spadku napięcia po dokonaniu zakupu. Uzależnienie to bywa także nazywane zakupoholizmem, kupnoholizmem, shopoholizmem lub kompulsywnym kupowaniem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

Projekt Niezależni.info – kampania na temat radzenia sobie z uzależnieniami behawioralnymi współfinansowana jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.