Kostrzyn nad Odrą (woj. lubuskie): program antynikotynowy w przedszkolu
7 czerwca 2011
W ramach kampanii „Postaw na Rodzinę!” w Przedszkolu Miejskim nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w Kostrzynie nad Odrą został przeprowadzony program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”.
Jest to program opracowany przez Departament Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia oraz przez Główny Inspektorat Sanitarny. Adresowany do dzieci przedszkolnych 5-6 letnich oraz ich rodziców
-Wycieczka,
-Co i dlaczego dymi?
-Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
-Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
-Jak unikać dymu papierosowego?
Poszczególne zajęcia skoncentrowane były na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływania na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka. Cele ogólne programu to: wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy i zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Natomiast cele szczegółowe to:
-Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów
-Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego
-Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
-Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów
-Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, których mogą być narażane na dymy
Z badań wynika, że prawdopodobieństwo palenia tytoniu przez dzieci wzrasta, gdy palą rodzice lub starsze rodzeństwo, a także wówczas, gdy rodzice przejawiają tolerancję wobec prób palenia przez ich dzieci. Ponadto na inicjowanie palenia tytoniu przez dzieci znaczy wpływ wywiera palenie tytoniu przez ich matki. Niezwykle ważne jest to w pierwszych pięciu latach życia dziecka-, jeżeli matka w tym okresie pali, dziecko przyswaja sobie jej zachowania jako nieodłączny czynnik, który jest elementem późniejszych zachowań dziecka.
Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie podczas zebrania grupowego. Wówczas rodzice i opiekunowie podpisali kontrakt deklarujący jednoznacznie: niepalenie papierosów przy dziecku oraz dawanie wsparcia dziecku w sytuacjach, gdy chce ono unikać zadymionych pomieszczeń. Rodzice zostali poproszeni o wypełnienie anonimowej ankiety, której wyniki pomogły stwierdzić: ile osób pali przy dziecku, w jakim stopniu dzieci są narażone na bierne palenie, czy rodzice są świadomi zagrożenia płynącego z palenia papierosów.
Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek „Nie pal przy mnie”, który wręczały palącym członkom rodziny. W ramach realizacji zagadnień z programu, został zorganizowany kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów oraz konkurs plastyczny.
W grupach dzieci przy pomocy nauczycielek wykonały plakaty i ulotki, które zostały wykorzystane podczas spotkania z rodzicami. Dzieci rozdawały ulotki, skandowały hasła, zachęcając przy tym do zerwania z nałogiem. Podczas uroczystości Dnia Matki przedszkolaki odegrały scenki o tematyce antynikotynowej, śpiewały piosenki zachęcały poprzez swój wyraz artystyczny do badań profilaktycznych swoich rodziców, dbania o zdrowie i zerwanie z nałogiem.
Relację przedstawiła Barbara Kaźmierska, nauczyciel w Przedszkolu nr 2.