Eksperci ds. RPA: inwestowanie w rodzinę to najlepsza profilaktyka
28 listopada 2011
Wychowanie przez zaangażowanych rodziców to najlepszy sposób zapobiegania picia alkoholu przez nieletenich – zgodnie uznali uczestnicy seminarium „Edukacja obywatelska – alkohol a społeczeństwo”. Profilaktykę ukierunkowaną na inwestowanie w relacje między członkami rodziny proponuje Krakowska Akademia Profilaktyki w kampanii „Postaw na rodzinę!”
Eksperci przypomnieli, że najlepszym wzorcem wychowawczym jest postawa twardej miłości, łącząca ciepło, czułość i miłość z dyscyplinującym stawianiem granic i konsekwencją w ich przestrzeganiu. – W liberalnym społeczeństwie problem spożywania alkoholu w coraz młodszym wieku jest nasilającą się i groźną patologią. Badania dowodzą, że szczególnie istotną rolę w jej zapobieganiu ma wychowanie w rodzinie – mówił Jaimie Bartlett z instytutu badawczego DEMOS w Wielkiej Brytanii.
Na forum wystąpili również polscy specjaliści ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. Prof. Jerzy Melibruda, były pełnomocnik ministra zdrowia ds. rozwiązywania problemów alkoholowych oraz b. dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przypomniał, że najważniejszą rolę w profilaktyce mają do odegrania rodzice. – Kluczem do ograniczenia patologii jest wychowanie przez rodziców – podkreślił.
Krzysztof Ostaszewski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie ocenił, że kluczem do mniej ryzykownych zachowań młodzieży, także związanych z piciem alkoholu, jest wsparcie rodziców i kontrola przez nich zachowania dzieci. – Im później młodzi ludzie spróbują alkoholu, tym mniej mają w dorosłym życiu problemów związanych z uzależnieniem, nadużywaniem alkoholu, z uzyskaniem pełnego wykształcenia czy znalezieniem pracy – mówił Ostaszewski, podkreślając zarazem, że dzieci nie powinny w ogóle brać udziału w czynnościach związanych ze spożywaniem alkoholu i nie można prosić je o podanie np. butelki piwa. (PAP)