Eksperci: kontrolujmy dostęp dzieci do alkoholu
27 lutego 2012
– Ścisłe kontrolowanie i ograniczanie dostępu dzieci do alkoholu miało wyraźne działanie ochronne, szczególnie w przypadku chłopców. Ich chęć sięgania po alkohol była słabsza niż w przypadku nastolatków, których rodzice nie kontrolowali w tym względzie – mówi Sara Pieters z Uniwersytetu w Nijmegen. O najnowszych doniesieniach naukowców w dziedzinie metod wychowawczych informuje „Gazeta Wyborcza”. KAP przypomina w kampanii „Postaw na rodzinę!’: więź łącząca rodziców z dziećmi to najsilniejszy czynnik chroniący młodych ludzi przed zachowaniami ryzykownymi.
Holenderscy naukowcy postanowili skonfrontować dwa modele wychowawcze: konserwatywny, w którym rodzice kontrolują dzieci i stawiają im zakazy odnośnie spożywania alkoholu, oraz model liberalny, w którym ze strony rodziców istniało przyzwolenie na jego spożywanie. Okazuje się, że model konserwatywny przynosi pozytywne efekty.
Badacze sprawdzili 238 osób (120 dziewcząt i 118 chłopców) w wieku 12-16 lat. – Obserwując zarówno zachowania nastolatków, jak i pracę ich mózgu, stwierdziliśmy, że o wiele bezpieczniejsze jest podejście konserwatywne. Ścisłe kontrolowanie i ograniczanie dostępu dzieci do alkoholu miało wyraźne działanie ochronne, szczególnie w przypadku chłopców. Ich chęć sięgania po alkohol była słabsza niż w przypadku nastolatków, których rodzice nie kontrolowali w tym względzie – mówi cytowana przez „GW” Sara Pieters.
Więcej na ten temat w serwisie „Gazety Wyborczej”