Bulimia
3 grudnia 2013
Bulimia (zwana także żarłocznością psychiczną) to zespół chorobowy, który charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami obżarstwa (żarłoczności, objadania się) i następującym po nich dążeniem do szybkiej utraty wagi ciała. Szacuje się, że cierpi na nią 1–2% osób. Najczęściej chorują dziewczęta i młode kobiety (w wieku 18–25 lat).
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10), aby można było rozpoznać bulimię, muszą wystąpić równocześnie wszystkie poniższe objawy:
• stałe zaabsorbowanie jedzeniem, pragnienie lub poczucie przymusu jedzenia,
• powtarzające się epizody przejadania się, pochłanianie bez kontroli olbrzymich ilości jedzenia w krótkich odstępach czasu,
• przeciwdziałanie przybieraniu na wadze poprzez jedną z metod: prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, okresowe głodówki, przyjmowanie leków tłumiących łaknienie, preparatów tarczycy lub środków moczopędnych,
• występujące w ciągu trzech miesięcy co najmniej dwa w tygodniu epizody objadania się i przeczyszczania,
• przesadna obawa przed otyłością – określanie nieprzekraczalnej granicy masy ciała znacznie poniżej optymalnej według lekarza; często, choć nie zawsze bulimię poprzedza epizod jadłowstrętu psychicznego, a okres dzielący te dwa zaburzenia wynosi od kilku miesięcy do kilku lat.
Jak rozpoznać problem?
Wspólnoty Anonimowych Żarłoków, które organizują mityngi pomagające osobom cierpiącym z powodu bulimii, zalecają samodzielną odpowiedź na kilkanaście pytań. Oto kilka z nich:
• Czy jem, kiedy nie jestem głodny, lub nie jem, podczas gdy moje ciało domaga się pożywienia?
• Czy urządzam sobie uczty bez szczególnego powodu, jedząc aż do uczucia wypełnienia?
• Czy to, ile ważę, lub to, w jaki sposób jem, wywołuje we mnie uczucie wstydu, zakłopotania, poczucie winy lub wyrzuty sumienia?
• Czy jem umiarkowanie w towarzystwie innych, aby później „dopchnąć” w samotności?
• Czy moje podejście do jedzenia wpływa na moje zdrowie i na mój tryb życia?
Jeśli odpowiedź na trzy pytania lub więcej brzmi TAK – to możliwe, że masz problem z żarłocznością psychiczną. Pełną listę pytań można znaleźć na stronie www.anonimowizarlocy.org
Gdzie szukać pomocy?
Podstawową formą leczenia zaburzeń odżywiania się jest psychoterapia, niekiedy wspierana leczeniem farmakologicznym. Leczenie polega na zmianie stylu życia, zmianie zachowań i nawyków związanych z odżywianiem.
W radzeniu sobie z bulimią bardzo istotne jest kontrolowanie ilości przyjmowanych pokarmów. Ułatwia to jedzenie o stałych, określonych porach. Ważne, by posiłek spożywać na siedząco i nie rozpraszać się w jego trakcie – np. oglądaniem telewizji. W efekcie leczenia bulimii powinna pojawić się restrykcyjna postawa wobec jedzenia przy jednoczesnej minimalizacji obaw o wagę i sylwetkę. Istotna jest też poprawa samooceny.
Wsparciem dla leczących się osób mogą być grupy Anonimowych Żarłoków, które działają na całym świecie (pierwsza pojawiła się w 1960 r. w USA). Od kilku lat są obecne także w Polsce. Listę miejsc, w których spotykają się osoby z problemem bulimii, można znaleźć na stroniewww.anonimowizarlocy.org.
(na podst.: B. Woronowicz, Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia,
Media Rodzina – Parpamedia, Warszawa 2009)
Jeśli potrzebujesz pomocy, zwróć się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychiatry bądź do najbliższej poradni terapii uzależnień Znajdź najbliższą placówkę w Małopolsce, w której otrzymasz pomoc i świadczenia wykonywane w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia
Dowiedz się więcej!
B. Woronowicz, Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia, Media Rodzina – Parpamedia, Warszawa 2009
www.anonimowizarlocy.org – wspólnota Anonimowych Żarłoków, która skupia kobiety i mężczyzn dzielących się swoim doświadczeniem i wzajemnie wspierających w zdrowieniu z kompulsywnego obżarstwa
Powrót na stronę główną – Niezależni.info
Projekt Niezależni.info – kampania na temat radzenia sobie z uzależnieniami behawioralnymi współfinansowana jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.