Uzależnienie od mediów

3 grudnia 2013

Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu przed telewizorem albo jesteś uzależniony od przekazywanych treści (np. wiadomości w radiu, internecie, gazetach lub od seriali telewizyjnych), to może występuje u Ciebie uzależnienie od mass mediów (zwane także mediaholizmem).

Chociaż z chwilą pojawienia i upowszechnienia się internetu wieszczono śmierć telewizji, nic takiego się nie stało. Przeciwnie – przed coraz nowocześniejszymi i większymi telewizorami spędzamy coraz więcej czasu.

Czy wiesz, że:
• Statystyczny Polak spędza przed telewizorem średnio cztery godziny dziennie.
• Szacuje się, że co dziesiąty Polak spędza przed telewizorem ponad osiem godzin dziennie!
Spędzamy przed telewizorem coraz więcej czasu, bo oferuje się nam wciąż nowe produkty. Sieci kablowe i platformy cyfrowe proponują nam za pośrednictwem telewizora już nie tylko dostęp do programów, lecz także multimedialne serwisy informacyjne, gry czy też dają możliwość wypożyczenia filmów bez ruszania się z domu. Dzięki technologii VoD (video on demand – film na życzenie) możemy o dowolnej porze, bez oglądania się na telewizyjną ramówkę, obejrzeć interesujący nas program. Wciąż rośnie popularność telewizyjnych kanałów informacyjne, które nie mając klasycznej ramówki, dostarczają widzom ciągle nowych treści przez 24 godziny na dobę.
Czy to naprawdę jest szkodliwe?
Fakt spędzania zbyt dużej ilości wolnego czasu przed telewizorem może być niebezpieczny szczególnie dla dzieci i młodzieży. Wybieranie wypoczynku przed telewizorem wpływa na obniżenie ich aktywności fizycznej.
Uzależnienie od mediów jednego z domowników może być zagrożeniem dla jakości życia rodzinnego. Warto zastanowić się, jak używamy telewizora. Jeżeli:
• telewizor w domu jest stale włączony,
• życie rodzinne reguluje układ programów (np. „jemy obiad teraz, bo za chwilę jest mój serial”),
• jeden z domowników narzuca innym oglądanie takich, a nie innych programów,
• dochodzi do awantur, jeśli nie można włączyć telewizora,
• jeden z domowników ma „wyłączność” na dysponowanie pilotem od telewizora i często z nim zasypia,
to z pewnością niewłaściwy sposób używania telewizora może być źródłem poważnego problemu.
Podobnie jak w przypadku każdego innego uzależnienia osoby mające problem z uzależnieniem od mediów rzadko zdają sobie z niego sprawę. Uzależnienie od mediów, zaliczane do kategorii tzw. nowych uzależnień, to uzależnienie typu behawioralnego, czyli niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności (a więc także oglądania telewizji) przynosi nam wymierne szkody w innych dziedzinach życia. Warto uświadomić sobie, że z powodu zbyt dużej ilości czasu spędzanego przed telewizorem możemy np. zaniedbywać inne ważne obowiązki, pogarszać relacje rodzinne i unikać aktywności fizycznej.
 (na podst.: B. Woronowicz, Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia,
Media Rodzina – Parpamedia, Warszawa 2009)
Gdzie szukać pomocy?
W środowiskach lekarzy i terapeutów wciąż trwa dyskusja, czy uzależnienie od mediów rzeczywiście można nazwać uzależnieniem z prawdziwego zdarzenia. Jeśli jednak stwierdzisz, że zbyt duża ilość czasu spędzanego przed telewizorem powoduje straty – np. w jakości życia rodzinnego – zwróć się z prośbą o pomoc do specjalistów – swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychologa bądź do najbliższej poradni terapii uzależnień. Znajdź najbliższą placówkę w Małopolsce, w której otrzymasz pomoc i świadczenia wykonywane w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia
Dowiedz się więcej!
Guerreschi C., Nowe uzależnienia (wyd.2), Wyd. Salwator, Kraków 2010
Woronowicz B., Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia, Media Rodzina – Parpamedia, Warszawa 2009
media

 

 

Powrót na stronę główną – Niezależni.info

 

Projekt Niezależni.info – kampania na temat radzenia sobie z uzależnieniami behawioralnymi współfinansowana jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.